Bezpieczeństwo vs. AI, czyli „aresztowanie Donalda Trumpa”.

Coraz aktywniej korzystamy z funkcji oferowanych nam przez współczesną technologię. Tym bardziej musimy zdawać sobie sprawę z ogromnych zagrożeń, które niesie ona razem z wygodą i korzyściami.

Negatywne skutki dotyczą nawet tych, którzy uważają, że są bezpieczni, ponieważ nie korzystają z nowoczesnych technologii. Jednak jest to przekonanie mylne, gdyż czy chcemy tego czy nie, technologia jest wszechobecna i otacza nas zewsząd.

Korzystanie z różnych mechanizmów bezpieczeństwa (systemy antywirusowe, antyspam, antymalware, firewall, safe DNS) jest absolutnie konieczne. Najważniejszymi jednak elementami bezpieczeństwa są nasze własne – rozsądek, doświadczenie oraz krytyczna ocena informacji, które do nas docierają.

Niestety, potężne narzędzie jakim jest sztuczna inteligencja, którą stworzyliśmy w ostatnich latach rozwoju naszej cywilizacji, niesie zarówno korzyści, jak i niebezpieczeństwa. Podobnie jak miało to miejsce w przeszłości z ogniem dla ludzi pierwotnych, czy energią atomową w ubiegłym stuleciu.

źródło: freepik.com

Wydarzenie pt. „aresztowanie Donalda Trumpa”, które miało być potwierdzone zdjęciami, okazało się być fałszywą informacją (t.zw. „deepfake”). Dołączone zdjęcia mające relację uwiarygodnić były wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

źródło: https://pbs.twimg.com/media/FrsWiwRXwAAi6Qq

Uważny czytelnik, po dokładnym przyjrzeniu się tym grafikom, zorientuje się, że wyglądają one nienaturalnie i najpewniej są mistyfikacją.

źródło: https://pbs.twimg.com/media/FrsWi88WcAAx-4C

Należy jednak zdać sobie sprawę, że są to grafiki z zeszłego roku, a od tamtego czasu możliwości sztucznej inteligencji znacznie wzrosły.

źródło: freepik.com

Obecnie może być trudno zweryfikować autentyczność zdjęcia bez dodatkowych narzędzi informatycznych. Dlatego tak istotne jest, abyśmy do wszystkich istotnych dla nas informacji podchodzili krytycznie i sprawdzali je w różnych dostępnych nam źródłach informacji opierając się przy tym na zdrowym rozsądku, zanim podejmiemy decyzję lub przyjmiemy określony światopogląd i ocenę sytuacji.

Czy należy więc uznać, że sztuczna inteligencja jest zła? Absolutnie nie, gdyż tak samo jak dla każdgo innego narzędzia – skutek zastosowania będzie zależny od celu i sposobu w jaki zostanie ona wykorzystana.

Zabezpieczmy więc nasze komputery, laptopy, smartfony narzędziami informatycznymi pozwalającymi na ochrone przed klasycznymi cyberzagrożeniami. W dalszej kolejności z właściwą naszej ludzkiej inteligencji rozwagą cieszmy się z możliwości, jakie sztuczna inteligencja nam przynosi, choćby w sferze obrazów/grafik.

źródło: freepik.com
źródło: freepik.com
źródło: freepik.com
źródło: freepik.com
źródło: freepik.com

Zobacz też:

https://www.instagram.com/reel/C11uKhSo2U0/?igsh=MWM0NTF1OWR3bnA5dw%3D%3D