Oszustwa internetowe, telefoniczne i smsowe – scam, phishing, fake news, fałszywe informacje, niebezpieczne linki i załączniki.

UWAGA! Oszustwa internetowe są coraz bardziej powszechne i wyrafinowane. 🚨

Pamiętaj, że nigdy nie powinnaś/powinieneś podawać swoich danych osobowych czy informacji finansowych na portalach, którym nie ufasz. Zawsze sprawdzaj wiarygodność strony internetowej oraz e-maila, zanim podzielisz się jakimiś informacjami.

 

Dbaj o swoje bezpieczeństwo online! 💻🔒

W dzisiejszych czasach coraz częściej jestesmy narażeni na oszustwa internetowe, które do złudzenia przypominają prawdziwe maile i komunikaty. Przestępcy coraz bardziej podnoszą poprzeczkę, używając zaawansowanych technik (w tym AI), aby oszukać naiwnych użytkowników.


Oszustwa tego rodzaju przybierają wiele form – fałszywe wiadomości od banków, serwisów internetowych czy nawet znajomych. Z reguły zawierają one linki prowadzące do fałszywych stron, które wyglądają identycznie jak oryginalne, a ich celem jest wykradzenie poufnych danych, takich jak loginy, hasła czy dane finansowe.
Dlatego ważne jest, aby zawsze zachować czujność i ostrożność. Nie klikajmy w podejrzane linki ani nie podawajmy swoich danych osobowych w odpowiedzi na podejrzane wiadomości. Zawsze sprawdzajmy adresy URL, oraz starajmy się zweryfikować autentyczność wiadomości poprzez kontakt z prawdziwym nadawcą.


Pamiętajmy, że banki czy firmy obsługujące nasze konta nigdy nie będą prosić o podanie poufnych danych drogą mailową, a wiarygodnosc konsultanta jest potwierdzana na bieząco w aplikacji mobilnej w trakcie rozmowy. Jeśli mamy wątpliwości co do autentyczności otrzymanej wiadomości, lepiej jest skontaktować się bezpośrednio z daną firmą, aby potwierdzić sprawę.
Bądźmy ostrożni i nie dajmy się oszukać przez przestępców internetowych. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo w sieci i pamiętajmy, że choć oszustwa wydają się coraz bardziej wyrafinowane, zawsze istnieją sposoby, aby się przed nimi uchronić.

A oto kilka przykładów z poczty elektronicznej:

 

temat: Pilne: Zawiadomienie o zawieszeniu konta Allegro

od: ®Allegro

 

temat: Uwaga: Wymagana Aktualizacja Konta.

od : ®Netflix

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

temat: ZAMÓWIENIA NR. 2405073

od: DSI

Uwaga! W tym przypadku email zawierał załącznik cs.pdf zainfekowany wirusem PDF/Fraud.CPU koń trojański, który został zablokowany przez program ESET Endpoint Security

 

 

 

 

 

 

temat: Folder AP98N

od: Robert Zuchowski (Jeremias Sp. z o.o.)

Uwaga! W tym przypadku email zawierał załączniki ZAMÓWIENIE_NR.2405073.IMG oraz ZAMÓWIENIE_NR.2405073.exe zainfekowane wirusem Win32/TrojanDownloader.ModiLoader.ACR koń trojański, który został zablokowany przez program ESET Endpoint Security

 

 

 

 

 

 

 

 

temat: Zapytanie Ofertowe – QSR Chorzow – Uzupełnienie nr 2 – Q&A

od: Tomaszewski, Błażej

Uwaga! W tym przypadku email zawierał załącznik PL_PLK_PT_filter_I-534_wheels_krotki.rar zainfekowany wirusem VBS/TrojanDownloader.Agent.AAJP koń trojański, który został zablokowany przez program ESET Endpoint Security

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#oszustwainternetowe #scam #bezpieczeństwowinternecie #cyberbezpieczeństwo