Kontrolowanie czynności wykonywanych przez pracowników (użytkowników służbowych komputerów) staje się coraz powszechniejsze i pożądane przez pracodawców.
Równocześnie należy zdecydowanie odróżnić rzetelną kontrolę od nielegalnej inwigilacji.
Będąc pracodawcą, ponosząc koszty: komputera, programów, łącza internetowego oraz wynagrodzenia
– masz prawo wymagać rzetelnego i uczciwego wykorzystania czasu i komputera przez pracownika.
Jest to zresztą zapisane w uregulowaniach prawa pracy.
W procesie monitorowania działań pracowników związanych z wykorzystywaniem przez nich komputerów zbierane są informacje statystyczne :
- czas i aktywność korzystania z poszczególnych programów;
- odwiedzane strony internetowe i czas ich przeglądania;
- drukowane dokumenty;
- korzystanie z nośników wymiennych (pendrive, CD, DVD…);
- przerwy w pracy.
W ramach wykupionej w naszej firmie abonamentowej usługi monitorowania wskazanych komputerów służbowych instalujemy na nich oprogramowanie śledzące podejmowane czynności i przesyłające te informacje do serwera na którym są one zbierane. Na podstawie tych informacji generujemy dla Państwa zestawienia statystyczne na żądanie lub w uzgodnionych okresach (najczęściej miesięcznie). Możliwe jest również założenie pracodawcy konta administracyjnego, aby po przeszkoleniu (poznaniu programu) mógł samodzielnie generować potrzebne mu zestawienia.
W bardziej zaawansowanych wersjach usługi możliwe jest
- blokowanie wybranym użytkownikom korzystania z określonych programów (np. Gadu-Gadu, Tlen, czy Connect);
- blokowanie wybranych adresów stron internetowych (np portali społecznościowych);
- uniemożliwienie korzystania z nośników wymiennych (pendrive, dysk zewnętrzny)…
Wszystkie działania podejmowane w ramach usługi monitorowania aktywności pracowników są całkowicie zgodne z prawem.
Zbierane są informacje jakie działania pracownik podejmował i ile czasu na nie poświęcił, ale nie są zbierane informacje np. o treści maili, treściach rozmów prowadzonych na czatach lub przez komunikatory, czy stosowanych hasłach.
Nadzór nad efektywnością wykorzystania komputerów przez użytkowników jest inwestycją, która w krótkim czasie przynosi korzyści.
</br clear=”all”>
PRZYKŁADOWE EKRANY
Monitorowanie wydruków pozwala nie tylko na weryfikowanie faktycznego zużycia materiałów eksploatacyjnych ale i na analizę potrzeb drukowania określonych dokumentów oraz szacunkowe koszty eksploatacji. Zidentyfikowanie i wyeliminowanie sytuacji np eksploatowania drukarki kolorowej do notorycznego drukowania materiałów czarno-białych także może pozwolić na spore oszczędności.
Kontroler aplikacji powiadomi administratora w przypadku uruchomienia przez użytkownika programu z ustalonej przez pracodawcę „czarnej listy”, lub nawet może spowodować natychmiastowe automatycznie zamknięcie takiego programu.
Kontroler stron WWW uniemożliwi użytkownikom korzystanie z niepożądanych stron, co nie tylko ma wpływ na ograniczenie ewentualnego marnotrawienia czasu, ale może także ochronić komputer przed zagrożeniami w przypadku stron zawierających złośliwe lub szkodliwe oprogramowanie.
Kontrolery USB pozwolą na autoryzowanie urzadzeń typu pendrive czy przenośny dysk USB. W obecnych czasach, w których informacja i zasoby cyfrowe są bardzo cenne, jest to funkcja nie do przecenienia. O tym, jak kosztowna może być utrata takich danych bardzo boleśnie przekonało się juz wiele firm, z których nieuczciwi pracownicy „wynieśli” kontakty handlowe, dokumenty, projekty czy zasoby graficzne.
Raport menadżerski wykorzystywanych programów ujawni kto najwięcej korzysta z oprogramowania służącego realizowaniu zadan firmowych, a który z pracowników traci czas na rozrywki.
Raport menadżerski stron WWW wykryje ewentualne nieprawidłowości w wykorzystywaniu firmowego łącza internetowego. Pamietajmy o tym, że takie nieprawidłowe korzystanie z internetu przekłada się nie tylko na spowalnianie łącza innym rzetelnie wykonującym swoje zadania pracownikom, czy marnotrawienie czasu pracy. W skrajnych przypadkach pracodawca jako podmiot odpowiedzialny za sposób wykorzysania łącza internetowego może odpowiadać przed organami ścigania za działania sprzeczne z prawem (np pobieranie lub wymianę plików chronionych prawami autorskimi w postaci filmów lub materiałów o charakterze pornograficznym).
Jeśli z zestawień menadżerskich bedziemy mieli wątpliwości co do efektywności wykorzystywania przez pracownika powierzonego mu stanowiska komputerowego – oś czasu pokaże nam dokładnie, jakie czynności i w którym momencie były przez niego podejmowane.
Zbiorcze statystyczne zestawienie wydajności ułatwi pracodawcy ocenę przydatności pracownika na zajmowanym stanowisku.
Statystyki zbiorcze pozwalają na ogólną ocenę sytuacji i bardziej racjonalne podejmowanie decyzji zarówno personalnych, organizacyjnych i inwestycyjnych.