Kontrolowanie służbowych komputerów staje się powszechne. Należy jednak zdecydowanie odróżnić rzetelną kontrolę od nielegalnej inwigilacji.
Na coraz większej ilości stanowisk pracy do wykonywania swoich obowiązków pracownicy wykorzystują komputery. Wiąże się to z możliwością wykorzystania i sprzętu i internetu w sposób niepożądany przez pracodawcę. Właśnie dlatego coraz więcej firm wykorzystuje programy monitorujące działania pracowników. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie działania są w tym zakresie dozwolone i należy spełnić określone wymagania formalne.
Instalacja takiego programu ma na celu nie tylko sprawdzenie wydajności pracownika, lecz także ochronę stanowiska przed działaniami szkodliwymi, a także obcięcie zbędnych kosztów. Jakie korzyści niesie za sobą zdecydowanie się na takie rozwiązanie?
Podstawowe korzyści
Dużym atutem korzystania z programu monitorującego jest możliwość dowiedzenia się jak wygląda aktywność pracowników w czasie pracy. Dzięki temu firma dokładnie wie jak dużo czasu pracownicy spędzają korzystając z poszczególnych programów oraz z Internetu (na przykład odwiedzając portale niezwiązane z powierzonymi im obowiązkami). Dzięki uzyskanym danym wiadomo jak dużo czasu zatrudnione osoby wykorzystują naprawdę efektywnie. Raporty można przeglądać zarówno w aplikacji, jak również przez stronę internetową. Bardzo wygodne jest również to, że dostęp do raportów, w różnym zakresie, mogą mieć różne osoby. Oznacza to, że kierownik działu może zyskać dostęp do raportów na temat swoich podwładnych, podczas gdy dyrektor placówki ma dostęp do wyników wszystkich pracowników swojego oddziału.
Z drugiej strony, dzięki programowi monitorującemu pracodawca może stwierdzić, które z aplikacji oraz programów są pracownikom naprawdę potrzebne, a które okazują się zbędne, co sprawia, że w dłuższej perspektywie pracodawca może zaoszczędzić, jeśli okaże się, że nie ma potrzeby wykupowania (przedłużania aktualizacji) licencji na niektóre z narzędzi.
Wszystko pod kontrolą
Program monitorujący pozwala nie tylko dowiedzieć się co robią pracownicy w godzinach pracy, lecz również umożliwiają zablokowanie niektórych działań. I tak na przykład nic nie stoi na przeszkodzie, by zablokować pracownikom możliwość korzystania z niektórych aplikacji, czy uniemożliwić korzystanie z własnych nośników USB (jest to wskazane przede wszystkim w przypadku, gdy pracownicy regularnie korzystają z przyniesionych prze siebie aplikacji, czy innych materiałów niepowiązanych z wykonywaną pracą). Dodatkowo dzięki temu posunięciu znacznie ogranicza sie ryzyko wycieku poufnych informacji z firmy.
Bardziej szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w opisie usługi >>> MONITOROWANIE AKTYWNOŚCI PRACOWNIKÓW.